Elektrostatický zatravňovač – sofistikovanější

Reakce na článek o zatravňovači z televize. Popisuje sofistikovanější způsob výroby provedený Daliborem Kouřilem.

Předem upozorňuji, že vše budete dělat na vlastní nebezpečí. Stejně tak jsem to dělal já 😉

Vyráběl jsem dle schématu na www.danyk.wz.cz.

Ke schématu: DC zdroj jsem nahradil obyčejným trafem (cca 10-15V) vyndaným ze staré kopírky, ze které jsem také vyndal usměrňovací 10A můstek. Žárovku jsem nahradil doporučeným odporem 100 ohm/5W, protože jsem žárovku nechtěl kupovat a tento odpor jsem měl v zásobách. Bylo ho jen potřeba dát na chladič stejně jako usměrňovací můstek a pochopitelně i tranzistor, protože proud ze zdroje je cca 3-4A.
Nakonec jsem všechny součástky našel v šuplíkových zásobách včetně chladičů, které jsou vymontované ze starých monitorů a podobně.
Tranzistor jsem použil KD501, ale může být určitě jakýkoliv NPN na minimálně 10A.
Sekundární vinutí jsem navinul dle návodu obyčejným měděným drátem 2mm, nebo kolik to má.
Oproti návodu na danyk.wz.cz je na výstup VN trafa (ze staré televize na sběrném dvoře) zapojen na jeden vývod cca 30 diod 1N4007 v serii, protože se mi nechtěly kupovat drahé VN diody. Jsou umístěny v černé bužírce na výstupu na boku krabice. Druhý vývod je vyveden volně na druhý banánek a není uzemněn.
Dnes už se mi podařilo sehnat levné VN diody KYX25/15 (15KV), ty budou stačit zapojit do serie 2-3. Nebude tam ten dlouhý černý kabel uvnitř krabice. Viz http://www.avelektronik.cz/katalog.php?id_kategorie=258

Pokud se dotýkáte jen jednoho odizolovaného vývodu kope to asi jako svetr, oba vývody jsem současně ani nezkoušel chytat… Veškerou izolaci mám dvojitou (2 bužírky různých tlouštěk přes sebe). Bezpečné to určitě není, ale přes tuto izolaci mohu držet oba vývody a není nic cítit.

vnDK_001.jpg

Celkový pohled.

vnDK_002.jpg

Útroby.

vnDK_003.jpg

Převinuté VN trafo.

vnDK_004.jpg

Odpor 5W na chladiči.

vnDK_005.jpg

Výkonový tranzistor.

vnDK_006.jpg

Vývody podobné Houmrovi 🙂
Výstupy mám na obyčejné plastové krabici přes banánky.

vnDK_007.jpg

Vývody podobné Houmrovi 🙂

vnDK_008.jpg

Detail VN trafa – převinuté primární vinutí

You may also like...